Nejoblíbenější klávesové zkratky pro Windows

Nejoblíbenější klávesové zkratky pro Windows

Také už vás nebaví neustále marnit čas nad zdlouhavým psaním speciálních znaků, hledáním křížku pro uzavření programu nebo pátráním po právě zavřené kartě? To vše a mnoho dalšího umožňují klávesové zkratky, díky kterým se ani nemusíte dotknout myši a navíc ušetřit čas i nervy.

Mohlo by vás zajímat:

Hned pro začátek upozorňujeme, že klávesové zkratky se budou líbit spíše náročnějším uživatelům. Ne každý chce nahmatávat klávesu Ctrl a B, díky čemuž udělá text ve Wordu tučně. Pokud si ale některé klávesové zkratky zapamatujete, rozhodně nebudete litovat a budete velmi rádi za každou ušetřenou sekundu. Klávesových zkratek je však mnoho a málokdo si zapamatuje všechny, proto vám přinášíme nejpoužívanější z nich.

Základní zkratky ve Windows

Jestliže trávíte prací na počítači dlouhé hodiny a máte při tom otevřeno velké množství oken, tyto zkratky by vám měly práci velice usnadnit. Umožňují například okamžité zavření aktuálního okna, minimalizování všech oken nebo rychlé přechody mezi okny. Ne všechny zkratky však fungují na všech verzích systému Windows.

Práce s otevřenými okny a programy

Alt + F4 – Uzavření/ukončení aktuálního okna.

Alt + TAB – Přepínání mezi okny a programy.

+ Šipka – Velmi často používaná zkratka sloužící pro přesun okna.  Šipka nahoru maximalizuje, dolů minimalizuje a ostatními šipkami přepnete okno k jedné straně monitoru.

+ Shift + Šipka – Užitečná zkratka pro počítače s více monitory. Můžete takto jednoduše přesunout celé okno na druhý monitor.

+ „+“ nebo „=“ – Lupa. Občas se najdou případy, kdy se vám tato lupa hodí.

+ R – Užitečná zkratka pro ty, kteří znají umístění žádaného programu. Spustí hledaný program. Funguje také spuštění programů notepad, calcregeditcmdmspaint a msconfig. Uživatelé kancelářského balíku Microsoft Office ocení také příkazy winword, excel a powerpnt.

+ M – Minimalizuje všechna okna.

+ Shift + M – Obnoví minimalizovaná okna.

+ D – Rychlé zobrazení plochy.

+ T – Přepínání mezi programy na hlavním panelu.

+ Číslice (nikoliv na numerické klávesnici) – Spustí program z panelu Snadné spuštění (číslice = pořadí programu). Ve Windows 8 spustí program na hlavním panelu (číslice = pořadí programu).

Ostatní užitečné zkratky

Ctrl + Shift + Esc – Velmi známá a rozšířená zkratka Ctrl + Alt + Delete již v nových Windows nevyvolá přímo správce úloh, ale jakési menu. Ctrl + Shift + Esc v novějších verzích systému Windows spustí přímo správce úloh.

 + L – Rychlé uzamčení počítače.

 + F – Užitečné vyhledávání programů, souborů a složek.

+ E – Otevření okna Počítač.

 + CTRL + F – Vyhledávání počítačů v síti.

Vyhledávání v síti

+ X – Velmi užitečná zkratka zejména pro majitele notebooků. Můžete zde nastavit podsvětlení displeje, dozvědět se údaje o baterii či síťovém připojení nebo připojit monitor.

Centrum nastavení mobilních zařízení

+ Pause (Break) – Zobrazí základní informace pro systému. Kromě informací o nainstalovaném systému, výkonu nebo velikosti paměti zde také najdete rychlé odkazy na systémové nástroje a podrobnosti.

Systém

 + P – Další užitečná zkratka pro majitele více monitorů nebo projektoru. V nových Windows se touto zkratkou dá rychle přepnout obraz čtyřmi možnostmi:

  • Jenom obrazovka počítače
  • Duplikovat
  • Rozšířit
  • Jenom druhá obrazovka

Možnost Rozšířit je velmi užitečná pro prezentující. Místo překlikávání s ovládacími prvky, které jsou viditelné i na ploše s prezentací můžete jednoduše překlikávat pomocí druhé obrazovky.

Možnost Druhá obrazovka

Prohlížeče

V prohlížečích trávíme neuvěřitelné množství času, proto se opravdu vyplatí nějaké zkratky znát. Tyto zkratky by měly fungovat ve všech nejpoužívanějších prohlížečích – Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer nebo Opera.

Ctrl + W – Zřejmě nejpoužívanější zkratka s jednoduchou funkcí – zavření aktuální karty. Funguje také Ctrl + F4.

Ctrl + T – Možná druhá nejpoužívanější zkratka s ještě jednoduší funkcí – otevření nové karty.

Ctrl + Shift + T – Nechtěně jste zavřeli kartu, kterou ještě potřebujete? Žádný problém, nemusíte pátrat v historii, stačí použít tuto klávesovou zkratku.

Alt + Šipka – Tímto způsobem můžete jednoduše procházet historii právě otevřené karty. Šipka doleva vás vrátí na předchozí stránku, šipka doprava na stránku nadcházející.

Ctrl + Kliknutí na odkaz – Otevření odkazu na nové kartě. Funguje také kliknutí kolečkem myši.

Ctrl + Tab – Přepínání mezi jednotlivými otevřenými kartami. Funguje také Ctrl + PageUp/PageDown.

Ctrl + F – Stránka je příliš dlouhá, obsáhlá a těžko by jste našli to, co hledáte? Touto zkratkou spustíte vyhledávání textu na stránce.

Ctrl + Kolečko myši – Opět jednoduchá lupa, která vám zvětší veškerý obsah na stránce otočením kolečka myši. Ve většině prohlížečů funguje výborně a plynule.

F11 – Zapnutí/vypnutí režimu celé obrazovky.

Ctrl + N – Otevření nového okna prohlížeče.

Ctrl + L – Spuštění psaní do adresního řádku.

Ctrl + Číslice – Přepnutí na kartu. Ctrl + 1 přepne na první kartu, Ctrl + 2 přepne na druhou kartu atd.

Kancelářské programy

Zejména uživatelé kancelářského balíku Microsoft Office ocení následující zkratky. Díky nim můžete například rychle podtrhnout označený text, zarovnat text do bloku či navrátit akci.

Formátování

Ctrl + B – Tučný text

Ctrl + I – Kurzíva

Ctrl + U – Podtržení

Ctrl + ? – Zvětšit písmo (Word)

Ctrl + ; – Zmenšit písmo (Word)

Ctrl + L – Zarovnat text vlevo (Word)

Ctrl + E – Zarovnat text na střed (Word)

Ctrl + R – Zarovnat text vpravo (Word)

Ctrl + J – Zarovnat text do bloku (Word)

Ctrl + Shift + P – Změnit velikost písma (Word)

Ctrl + Shift + F – Změnit vzhled (font) písma (Word)

Ctrl + Shift + C – Kopírovat formátování (Word)

Hlavní nabídka programu

Alt + S – Aktivace hlavní nabídky programu

Alt + Ů – Aktivace záložky Domů

Alt + V – Aktivace záložky Vložení

Alt + K – Aktivace záložky Rozložení stránky

Alt + Y – Aktivace záložky Odkazy (Word) nebo Vzorce (Excel)

Alt + W – Aktivace záložky Data (Excel)

Alt + E – Aktivace záložky Korespondence (Word)

Alt + R – Aktivace záložky Revize

Alt + O – Aktivace záložky Zobrazení

Alt + Q – Aktivace záložky Doplňky (Word)

Ostatní úkony s dokumentem

Ctrl + N – Nový dokument

Ctrl + O – Otevřít

Ctrl + S / Alt + 1 – Uložit

Ctrl + P / Alt + 4 – Tisk

Alt + 2 – Zpět

Alt + 3 – Opakovat

Ctrl + C – Kopírování označeného textu

Ctrl + X – Vyjmutí označeného textu

Ctrl + V – Vložení označeného textu

Ctrl + Z – Navrácení provedené akce

Ctrl + Y – Opakování navrácené akce

Ctrl + F – Hledání v dokumentu

Ctrl + A – Označení celého dokumentu

Speciální znaky

I pro speciální znaky existují užitečné klávesové zkratky, díky nimž nepotřebujete mapu znaků nebo podobné věci, které zbytečně zpomalují. My pro vás máme ty nejpoužívanější z nich.

Zavináč (@) – Ctrl + Alt + V / Alt Gr + V / Alt + 64

Ampersand (&) – Ctrl + Alt + C / Alt Gr + C / Alt + 38

Křížek (#) – Ctrl + Alt + X / Alt Gr + X / Alt + 35

Obrácené lomítko (\) – Ctrl + Alt + Q / Alt Gr + Q / Alt + 92

Apostrof (‚) – Shift + “ ¨ „ (tlačítko pod Backspace)

Středník (;) – ; (tlačítko pod Esc)

Hranaté závorky ([]) – Ctrl + Alt + F / Alt Gr + F a Ctrl + Alt + G / Alt Gr + G

Euro (€) – Ctrl + Alt + E / Alt Gr + E

Dolar ($) – Ctrl + Alt + Ů / Alt Gr + Ů / Alt + 36

Symbol ženství (♂) – Alt + 11

Symbol mužství (♀) – Alt + 12

Ostatní klávesové zkratky

Klávesové zkratky a shortcuty pro notebook, psaní číslic na notebooku

Klávesové zkratky a psaní speciálních znaků je na noteboocích trošku odlišné. Jestliže používáte notebook, tyto tipy by pro vás měly být nápomocné.

Číslice (0,1,2,3,4,5,6,7,8 nebo 9)Shift + +,ě,š,č,ř,ž,ý,á,í nebo é – Na noteboocích bez numerické klávesnice je odlišné zejména psaní čísel. Stačí ale pouze stisknout a držet klávesu Shift a následně stisknout jeden ze znaků +,ě,š,č,ř,ž,ý,á,í nebo é podle toho, kterou číslici chcete napsat. Totéž funguje i na počítači, když nechcete používat numerickou klávesnici.

Psaní číslic na notebooku

Alt – znaky (☺,☻,♥,♦,♣,♠,•,◘,○,◙,♂ nebo ♀ a spousty dalších) – Psaní speciálních Alt – znaků psaných pomocí držení Alt a stiskem číslic na numerické klávesnici je na noteboocích bez numerické klávesnice obtížnější. Nejprve musíte aktivovat NumLock – toho docílíte stisknutím tlačítka NumLock (NumLk) nebo Fn + ScrollLock (ScrLk) či držením tlačítek Fn i Alt. Následně držte Alt (případně Fn i Alt) a stiskněte klávesy, která dohromady vytvoří váš Alt – znak. Jelikož ale notebooky nemají numerickou klávesnici, musíte místo číslic 0,1,2,3,4,5,6,7,8 nebo 9 použít M,J,K,L,U,I,O,7,8 nebo 9. Následně uvolněte všechny klávesy a máte hotovo.

Klávesnice notebooku

 

Přepínání z anglické na českou klávesnici

Zejména pro jednodušší psaní speciálních znaků se často přepíná z české klávesnice na anglickou a naopak. To má za následek změnu efektu některých kláves, například stisknutí „y“ napíše „z“ atd. Využití je celá řada, podstatné však je, že přepnutí z české na anglickou a z anglické na českou docílíte stisknutím kláves Alt + Shift.

Mac

Klávesové zkratky pro Mac jsou sice odlišné a jejich kombinace by se daly popsat do dalšího článku, ale u většiny klávesových zkratek stačí místo Ctrl,  nebo Alt stisknout ⌘ (Command) či zkoušet jinak kombinovat základní klávesy (především Ctrl, Alt, AltGr Shift a Tab).

Aktivní mladý student se zálibou v informačních technologiích, operačních systémech, mobilních zařízeních, programování a psaní. Velký fanoušek mobilního operačního systému Android a šťastný majitel několika Androidích zařízení.

Komentáře

Nahoru