Projekt Loon: Google balóny nosící internet fungují

Facebook v rámci svého snažení rozšířit ve světe internet pracuje v nižších nadmořských výškách. Google se svým projektem Loon přímo lítá v oblacích. Balóny vznášející se na prahu vesmíru mají pokrýt internetem vzdálené oblasti. A ono se jim to daří!

Projekt Loon během uplynulého roku udělal obrovský pokrok. Především se jim podařilo dokázat balóny lépe nasměrovat na správné místo. Díky postupným výzkumům počasí a stratosférických větrů například jeden zkušební balón po 9000 uletěných kilometrech skončil pouhý 1,5 km od původně zamýšleného cíle.

Co byste dělali vy, kdybyste našli balón?

Nedávno se také objevily zprávy o tom, že jeden z balónů dopadl v JAR. Našel ho tam farmář, který neměl ponětí, k čemu slouží, a chtěl ho použít jako plachtu na malování. Jak to tak ovšem bývá, děti jsou v oblasti technologií často daleko informovanější, a tak mu dcera vysvětlila, co to vlastně našel.

project-loon-1

Kdyby vám tohle dopadlo na zahradu, věděli byste, o co jde?

Těžko říct, co bude Google se spadeným balónem dělat. Možná ho ani nebude chtít zpátky, a tak ho farmář skutečně bude moct použít na malování. Pokud ale bude chtít projekt uvést do běžného provozu, bude se muset snažit, aby k takovým nouzovým přistáním/zřícením nedocházelo. A vypadá to, že celá věc v příštích několika letech opravdu začne fungovat. Od prvního uvedení na trh balóny uletěly přes tři miliony kilometrů a spadly jen tři. To je prý dost dobrým důkazem schopnosti projektu.

Zaměstnanci Googlu už ví, jaké nosit ponožky

„Hodně jsme se naučili. Například to, jaká obuv je nejlepší pro tým, který balóny vyrábí, když po balónech musí šlapat. Ukázalo se, že nejlepší jsou nadýchané měkké ponožky. Čím načechranější tím lépe, aby bylo zajištěné co nejmenší tření.
To je ovšem jen jeden ze stovek objevů, které pomohly zdokonalit náš automatizovaný výrobní proces tak, aby balóny vydržely ve stratosféře 10x déle, než tomu bylo v roce 2013! Většina z nich vydržela přes 100 dní, nejdelší záznam čítá 130 dní.“

Ano, možná projekt Loon zní šíleně. Ale bez ohledu na míru šílenosti, pomalu se ukazuje, že může skutečně fungovat. A to je důležité.

Zdroje: BI, TechnoBuffalo

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru