RECENZE: Huawei MediaPad T1 8.0 – fešák s dlouhou výdrží

MediaPad T1 k nám přišel jako žhavá novinka koncem loňského roku a dodnes ho můžete sehnat jen u operátorů za necelých 5 000 Kč. V nepřeberném množství tabletů, které jsou v dnešní době na trhu, by se snadno ztratil, ale ta cena za tablet, ze kterého jde i telefonovat, není vůbec špatná. Zajímavý je taky designově.

Rozměry: 210,6 × 127,7 × 7,9 mm; 360 g
Displej: TFT IPS, 8 palců, 1 280 × 800 px, kapacitní
Chipset: Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916, CPU: 4×1,2 GHz, GPU: Adreno 306
RAM: 1 GB
Interní paměť: 16 GB + paměťová karta MicroSD
Fotoaparát: 5 Mpx (2 592 × 1 944)
Konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
Baterie: 4800 mAh

Při představení ho Huawei označoval jako MediaPad T1 8.0 Pro a tenhle název najdete také v nastavení v informacích o tabletu, slovíčko Pro ale postupem času nějak vypadlo. Většinou ho najdete pod označením MediaPad T1 8.0 LTE, protože jednou z jeho předností je právě podpora LTE.

Screenshot_informace_o_tabletu

Vzhled a obsah balení

V balení najdete tablet, USB kabel a 1A adaptér do zásuvky.

IMG_0615

Jakmile bílého elegána vytáhnete z krabičky, bude vám hned jasné, že to bude pěkný designový doplněk. Bílo stříbrná kombinace je povedená, zezadu vypadá podobně jako stříbrný iPhone.

DSCN3697_rozostreni2

Na přední straně se v horní části nachází reproduktor, přední kamerka a senzor okolního světla. Dole kromě loga Huawei nic není – stará dobrá androidová trojice tlačítek je řešena softwarově. Rámeček okolo displeje by možná mohl být trochu tenčí, právě předchůdce současného modelu MediaPad M1 byl v tomhle ohledu o něco lepší.

IMG_0622_1

IMG_0623_1

Levý bok je celý čistý, veškerá hardwarová tlačítka jsou umístěna na pravém. Úplně nahoře je tlačítko vypínání displeje a pod ním ovládání hlasitosti. Jsou dost blízko u sebe, takže se občas stane, že omylem zmáčknete to druhé. Ale jde jen o zvyk. Na pravém boku se nachází také šikovně vyřešený zavírací slot na MicroSIM a MicroSD kartu.

IMG_0624_2

IMG_0619_2_m

Jack na sluchátka je nahoře a USB konektor na nabíjení se připojuje zespodu.

IMG_0625_3

IMG_0629_3

Za svůj elegantní vzhled ale tablet platí odolností. Špatné je to hlavně zezadu. Stříbrná část se snadno ušpiní, jsou na ní vidět otisky prstů a bílý horní a spodní okraj se snadno poškrábe. Ještě horší je to se stříbrným rámečkem z boku. Je na něm vidět každé škrábnutí a malá odřeninka, stříbrná barva se vám začne oloupávat do bílé. Bez obalu to tedy dlouhodobě rozhodně nepůjde.

Software a displej

Vybaven je Androidem 4.4.4 s grafickou nadstavbou EmotionUI 2.3. Pokud nejste zvyklí na produkty Huawei, možná vás překvapí, že nenajdete žádné menu. Všechny aplikace jsou naskládané na ploše, takže dá trochu práce si je uspořádat. Většina z nás totiž na ploše nepotřebuje mít Správce tabletu, Zálohu, Nástroje SIM a podobné aplikace. Nicméně stačí to všechno roztřídit do složek a máte pokoj. I bez menu se dá žít.

Screenshot_plocha

Nutno ale podotknout, že tablet obsahuje spoustu předem předinstalovaných aplikací, které využijete. Například správce souborů nebo WPS Office není standardem každého zařízení s Androidem a určitě se vám mohou hodit. Softwarová výbava je rozhodně bohatá.

Screenshot_aplikace

Po uklizení plochy vypadá všechno hned přehledněji. Kdyby se vám to ještě pořád nezdálo, možná pomůže změna motivu. Na výběr máte rovnou z pěti. Nejde přitom jen o motivy vzhledové. Ovlivňují design ikon, styl písma, vyzvánění telefonu, tón zprávy, kalendáře i další. Tohle všechno si můžete v jednotlivých motivech přizpůsobit.

Screenshot_motivy

Příjemně překvapí nastavení, ve kterém si můžete přizpůsobit prakticky všechno, na co si vzpomenete. Stačí, když to tam zvládnete najít… To už je ale takový obecný problém Androidu.

Skvělé je, že můžete každé aplikaci zvlášť povolit, zda vám může zasílat oznámení, nebo zda může běžet na pozadí při vypnuté obrazovce. Připravte se ale na to, že vás tyto drobnosti budou také pěkně otravovat. V rámci šetření energie se vám totiž různé aplikace budou defaultně vypínat při vypnutí obrazovky, budou mít zakázáno používat mobilní data a tak dále.

Screenshot_aplikace_nastaveni

Nedostatek představuje displej. Rozlišení 1280x800px není na osmi palcích nic moc. Když si nastavíte zelený motiv, sice vás krásně překvapí sytost barev, ale při bližším prozkoumání jsou okem vidět jednotlivé pixely. Následující fotka to krásně ilustruje.

IMG_0379_pixely

Většina uživatelů to zřejmě zkoumat nijak nebude a nízké rozlišení je jediným nedostatkem displeje. Ve všem ostatním je spolehlivý. Čidlo regulace jasu funguje dobře, a pokud si nastavujete jas manuálně, ve většině případů maximální vůbec nepotřebujete. Snad jen na sluníčku, protože v běžně osvětlené místnosti jsem se za denního světla pohybovala s jasem displeje v nižších hodnotách a úplně to stačilo. Dobrou vychytávkou je taky možnost nastavení teploty barev.

Screenshot_teplota_barev

Konektivita

Osobně nevím, kdo může tablet používat na telefonování, ale zřejmě se takoví lidé najdou. Mám dojem, že nápad SIMkaret do tabletů vznikl spíše z důvodu, abychom mohli mít všude s sebou mobilní internet, což se osvědčilo i tady.

MediaPad T1 podporuje LTE, takže rychlost je perfektní. V nastavení si můžete nastavit, zda upřednostňujete LTE nebo pomalejší 3G, připomenutí o překročení datového limitu a další věci. Určitě se vyplatí pohrát si s možností určit, které aplikace se budou připojovat i přes mobilní datové připojení a které pouze přes Wi-Fi.

Jediné, co vás může trošku překvapit je skutečnost, že se vám v notifikační liště zobrazuje dostpuné mobilní připojení, i když máte data vypnutá. Je to trochu matoucí, když se vám vedle signálu neustále ukazuje také 3G/4G.

Screenshot_data

S telefonováním to nakonec není až tak hrozné, jak to vypadalo. Tablet váží jen 360 g a pohodlně se vejde i do menší ruky. Reproduktor je umístěný tak, že při přehrávání hudby sice může vadit, ale na hovory je ideální.

Screenshot_rozmazane

Multimédia

U tabletů se většinou nepočítá s dobrým foťákem a podle toho to taky vypadá. Nemůžete čekat, že si tenhle 5Mpx fotoaparát bez LED diody dobře poradí se scénami proti světle nebo ve tmě. Na běžné focení ale bohatě stačí a dokonce moc hezky zobrazuje barvy.

IMG_20150308_123741_1

IMG_20150308_121912_1

IMG_20150308_122624_1

Dobře si vede také v zachytávání makro snímků.

IMG_20150308_121316_1

Občas to ale nezvládne. Co dělají na fotce modré tečky a modrá tráva v pravém horním rohu, to opravdu netuším. Výrazné barvy jsou někdy prostě trochu přepálené.

IMG_20150308_121156_1

Přední fotoaparát je dokonale přizpůsobený pro focení selfie. Při přepnutí na přední kamerku dostanete dokonce upozornění, do jakého místa na obrazovce se máte dívat, aby to na fotce vypadalo přirozeně. Před vyfocením se navíc automaticky spustí časování, abyste měli čas nasadit správný úsměv.

Screenshot_divejte_se_Sem

Důležité je dodat, že tablet nemá žádné hardwarové tlačítko na pořizování fotografií. Klikáte na obrazovku.

Aplikace Fotoaparát obsahuje obvyklé funkce, HDR režim, filtry, možnost focení panorama apod. Jediné, co mě hodně zaujalo, byla možnost JPG -> GIF. Vypadá to, že by měla umožňovat vytvořit pohyblivé obrázky, nicméně zůstávala šedá a neaktivní.

Screenshot_fotoaparat

Oběma kamerkami (přední i zadní) můžete také natáčet video v HD kvalitě. Jeho přehrání pak umožňuje aplikace Přehrávač videa, která si dokáže poradit i s .avi formátem a titulky. Většinu filmů tedy přehraje a nemusíte se starat o jejich konverzi. Užitečná je také možnost zmenšit si okno s filmem a posunout si ho kamkoliv na obrazovce.

Screenshot_zmensene_okno

Aplikace Hudba obsahuje snad všechno, co můžete potřebovat. Můžete v ní hudbu procházet podle interpretů, alb, složek na kartě nebo vlastních playlistů. Hlasitost reproduktoru je výborná, už v půlce rozsahu byste mohli ohluchnout. Jediným nešvarem zůstává skutečnost, že má tablet jen jeden reproduktor umístěný nahoře vedle přední kamery. Když ho máte na výšku, nevadí to, ale jakmile ho držíte na šířku, jde vám zvuk převážně do jednoho ucha, což je trochu nepříjemné.

screenshot_hudba

Výkon a výdrž

Čtyřjádrový procesor přináší očekávaný výkon. Sekání při běžném používání naprosto nehrozí a skvěle si na něm zahrajete i graficky náročnější hry. Třeba Asphalt 8: Airborne rozjede perfektně, takže bude ideální i na hraní.

Screenshot_hry

Problémy s plynulostí se objevily jen při současném pouštění hudby a zapnutém prohlížeči, Instagramu nebo jakékoliv jiné aplikace, která něco načítá přes internet. Je jedno, zda se načítá přes Wi-Fi nebo mobilní data, hudba se občas zasekává.

Jedna z věcí, které potěší nejvíce, je výdrž… Baterie s kapacitou 4 800 mAh zvládá dvojnásobek toho, co většina dnešních mobilů, tak se není čemu divit, že vám MediaPad vydrží minimálně 2x tak dlouho.

S velkou snahou se mi ho podařilo vybít během jednoho dne. Stálo mě to ale hodně sil a téměř celý den jsem ho nedala z ruky. Vydržel dvě hodiny sledování filmu, minimálně hodinu a půl her, neustálé zapínání obrazovky a po celý den byla zapnutá mobilní data a jas na maximum.

Při běžném používání vám vydrží určitě několik dní. A když ho náhodou zapomenete vypnout, taky se nic neděje. Za dva dny, kdy byl absolutně v nečinnosti, se vybila čtyři procenta.

Screenshot_vydrz

K vysoké výdrži významně přispívá funkce úspory energie. Můžete si vybrat, jak chcete nastavit využití procesoru a sítě, abyste maximalizovali výdrž. Pokud vám navíc dlouho poběží nějaká aplikace na pozadí, tablet vás sám upozorní, že byste ji měli zavřít, protože žere hodně energie.

Samozřejmě musíte počítat s trochu delším nabíjením. Přes 1A nabíječku trvá úplné dobití okolo šesti hodin.

Závěr

Tablet s podporou LTE, telefonování, čtyřjádrovým procesorem, výkonnou baterií a v hliníkovém zpracování do pěti tisíc? Za tuhle cenu nabízí funkce, které známe od mnohem dražší konkurence.

Jedinou vadou je menší rozlišení displeje, které vám ale při používání určitě nebude výrazně vadit. Bude skvělý pro každého, kdo si potrpí na design a touží po bohaté výbavě za nízkou cenu.

PLUSY MINUSY
+ design – malé rozlišení displeje
+ podpora LTE – chybějící blesk
+ režim šetření baterie a její vysoká výdrž – zasekávání aplikace Hudba
+ jas displeje – snadné poškrábání a ušpinění zadní strany
+ kompaktní rozměry (vejde se do ruky)
+ hlasitý reproduktor

Děkujeme za zapůjčení společnosti Huawei.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru