Rostlina, která sníží toxiny ve vaší domácnosti o 85 %

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnila studii pojednávající o pokojových rostlinách, přičemž některé druhy dokážou snížit koncentraci škodlivých látek (benzen, formaldehyd, trichloretylen) ve vzduchu. Tyto látky se do ovzduší dostávají z barev na malování, koberců, plastových hraček, čisticích prostředků a nábytku. Nicméně pokojová rostlina zasazená v keramickém benátském květináči, která dostala název Clairy, dokáže snížit toxiny ze vzduchu o 85 %.

Vystavování se těmto látkám může způsobit krátkodobé zdravotní problémy, například podráždění očí, nosu a krku. A dokonce se mohou zhoršit příznaky nemocí, jako je například astma. Varování vyhlásila americká Agentura pro ochranu životního prostředí. Dlouhodobé a opakované vystavování těmto škodlivým látkám může vést k onemocnění dýchacích cest, onemocnění srdce anebo ke vzniku rakoviny.

aed891c1541ada75d9665e99b9bcb478_original

Rostlinky Clairy čistí vzduch v domácnosti.

Ale rostlina Clairy sníží toxiny v ovzduší

A jak tato zázračná rostlina funguje? Výrobci vybírají odrůdy rostlin, které NASA ve své studii schválila. Odrůdy rostlin uvedené ve studii odstraňují znečišťující látky. Nicméně nestačí pouze jediná rostlina, a proto musí být tak trochu vylepšená. Rostlina Clairy je vsazená do ručně vyráběného keramického květináče se zabudovaným ventilátorem, který vhání vzduch přímo do hlíny v květináči a filtruje vzduch, který dýcháte.

Studie, kterou provedla florentská univerzita, prokazuje, že rostlina Clairy dokáže zredukovat množství polutantů (škodlivých látek) ve vzduchu, v průměru až o 85 %. A to je skutečně dost.

Clairy disponuje inteligentními senzory, tudíž v reálném čase můžete prostřednictvím mobilní aplikace sledovat postup a výsledky její práce. V mnohých případech se číslo znečištěných toxinů vyšplhá až na 93 %.

screen shot 2016-04-15 at 2.37.59 pm

Clairy vás zbaví až 85 % škodlivých látek ve vzduchu.

„Opravdu si myslíme, že vzduch, který dýcháme, je velice důležitý. To je důvod, proč chceme sledovat a aktivně odstraňovat jedovaté látky. Znečištění vnitřních prostorů, domovů a bytů je skutečným problémem současné doby,“ dodal Paolo Ganis, spoluzakladatel a CEO společnosti Clairy.

Ačkoliv už existují systémy na filtraci vzduchu, Clairy má nespornou výhodu, že se jedná o přírodní filtrační systém. A vypadá o mnoho lépe než klasické přístroje na čištění vzduchu.

Společnost Clairy vznikal teprve v červenci roku 2015, ale vyvolala se svým produktem velký zájem. Dokonce dokázala vysbírat na svůj vývoj 223 000 dolarů na Kickstarter.com (ještě 19 hodin před koncem projektu), přičemž plánovala vybrat 100 000 dolarů.

Společnost aktuálně jedná s investory, kteří by měli dopomoct k tomu, aby se rostlinka ničící toxiny mohla dostat ke konečným spotřebitelům. Cena bude asi 199 dolarů (cca 4 800 korun) a k dostání bude v lednu 2017.

„Jsme skutečně hrdí na to, že jsme zelenou společností,“ řekl Paolo Ganis. „A lidé snad pochopí, že mohou získat stejné či lepší výsledky i s použitím produktů přírody.  

Zdroj / Foto: Business Insider, Kickstarter

Komentáře

Nahoru