SCiO: Aplikace odhalí chemické složení jídla, nápojů a léků

Tým Consumer Physics představil svůj kapesní senzor SCiO, který jednoduše naskenuje jídlo, pití, léky, nebo rostliny a prozradí vám chemické složení objektu. Výsledky svých výzkumů navíc převedli do mobilní aplikace, aby je mohl využívat každý. S jejich pomocí bychom se tak mohli třeba konečně dozvědět, co vlastně jíme.

Dokážete si představit, jaký má tahle technologie potenciál? Představte si, že byste si s její pomocí již koncem letošního roku mohli dešifrovat obsah kalorií potravin, ujistit se, zda prášek, který si chcete vzít, opravdu obsahuje léčivé látky, nebo zda je vaše aligátoří kabelka opravdu z aligátoří kůže. To jsou jen příklady obrovského množství využití.

„Smartphone vám dá okamžitou odpověď na otázky jako co si dát k večeři, jaký film si pustit, jak se dostat z bodu A do bodu B, ale pokud jde o určení toho, s čím se setkáváme, stále jsme ztraceni ve tmě,“ uvedl Dror Sharon, generální ředitel Consumer Physics. „Navrhli jsme SCiO, aby lidé mohli mapovat fyzický svět.“

skio

SCiO

Nápad z Izraele

Tenhle izraelský startup zamířil i na Kickstarter a skvěle se mu tam daří. Chtěl $200 000, získal zhruba desetkrát více. A tak už je jisté, že se ho dočkáme. SCiO si v současné době můžete předobjednat za 149 dolarů. Ve svém prvním provedení bude aplikace schopná analyzovat potraviny, léky a rostliny. Budete ji moci použít ke zkontrolování složek vašeho domácího piva nebo zjištění, zda ta levná Viagra náhodou není falešná. Později chce společnost přidat i možnost kontrolovat kosmetiku, oblečení, půdu, šperky, drahé kameny, kůži, oleje, plastické hmoty a dokonce i lidské tkáně a tělní tekutiny.

scio-mobile-app

Jak to funguje?

Přístroj používá molekulární spektrometr, který využívá v podstatě infračerveného světla. Tohle světlo svítí na vzorek a rozvibruje molekuly. U většiny objektů (kromě kovů) se pak část světla absorbuje a část se odrazí zpět. A fór je v tom, že každý objekt má svůj vlastní optický podpis.

scio

Tohle malé zařízení provádí analýzu

Spektometr tedy na základě odraženého světla identifikuje, o co jde. Porovnává totiž data s těmi, která jsou uložená v databázi ve vzdáleném datovém centru, a odesílá je do smartphonu uživatele. Samozřejmě to trvá pár sekund a SCiO musí být asi 2 cm od objektu, který chcete skenovat. Skener s mobilem spojíte přes Bluetooth, potřebujete ale iOS 5 nebo vyšší a Android 4.3 nebo vyšší.

Zdroj: VentureBeat, Kickstarter

Komentáře

Nahoru