Správný monitor k PC? Jaký si vybrat, podle čeho a jaké tipy pro vás máme?

Správný monitor k PC? Jaký si vybrat, podle čeho a jaké tipy pro vás máme?

Rozhodli jste se, že už je čas vyměnit váš velký a neobratný CRT monitor za něco lehčího a pohodlnějšího pro oči? To je bezesporu výhodný krok, jelikož moderní LCD obrazovky s jistotou ty staré katodové vytlačují díky svým velkým výhodám. Je vlastně potřeba u nového monitoru řešit nějaké technické parametry? Bohužel ano, ne všechny monitory jsou stejné a tak musíte vybrat právě ten, který vám bude vyhovovat.

Kolik palců stačí?

Velikost nového monitoru je většinou individuální záležitost, přesto byste měli zkontrolovat, zda se vám nová obrazovka vleze do stejného prostoru, jako ta předešlá. Obvzlášť nepříjemné to je, když vyhazujete malý monitor a v samém nadšení koupíte velký, který se vám najednou nevleze tam, kde chcete. Dnes je asi nejlepším kompromisem monitor o velikosti v rozmezí 19-24 palců, záleží samozřejmě i na tom, kolik jste ochotni investovat.

Dále je třeba pouvažovat nad tím, jestli vám víc vyhovuje monitor ve tvaru čtverce, nebo širokoúhlý. Druhý jmenovaný má vice výhod, ale opět to každý cítí jinak.

Rozlišení a rozhraní

Obecně platí, že čím větší monitor, tím větší rozlišení rovněž podporuje. Ty nejpoužívanější jsou momentálně 1280×1024 a 1 280 x 720 (u širokoúhlých). Je důležité, aby vaše grafická karta rozlišení obrazovky podporovala, což ve většině případů není problem, ale u starých grafických karet se na tomto kroku můžete zadrhnout (jednoduše nebude stíhat nebo obraz vůbec nevykreslí).

A poté ještě existují různá rozhraní. Pravděpodobně narazíte na jedno z těchto tří – VGA (analogové rozhraní, v současné době je na ústupu), DVI (digitální rozhraní, které nahrazuje VGA) a HDMI (moderní, k nalezení u dražších monitorů). Je důležité zjistit, který ze tří výstupů má vaše grafická karta. V nejhorším případě se dá použít redukce.

Zprava DVI, VGA a HDMI
Zdroj: what-is-my-computer.com 

A ještě vice údajů

Je toho ještě vice. Největší pozornost byste měli věnovat době odezvy, která by měla být co nejmenší, nejlépe 2-3 ms. Čím větší je, tím pomaleji monitor vykresluje a tak nemusí stíhat a vytváří se tak nežádoucí efekty – duchové.

Dražší monitory obsahují některé dodatečné technologie, můžete narazit na některé se zabudovaným televizním tunerem, nebo možností polohování. Vybírejte si tedy podle svých potřeb.

Několik tipů na závěr

Nevíte, kde začít? Podívejte se na pár následujících monitorů, které se velice dobře prodávají a kvalitou jsou na tom rovněž dobře.

Dell UltraSharp U2412M 

Tento monitor uspokojí i náročné. Se svými 24 palci se řadí do kategorie velkých monitorů, ale přitom neztrácí na kvalitě, právě naopak, získal několik cen za monitor roku

Technické údaje

Cena : 6000 – 8000 Kč

Asus ML239H 

Pro někoho možná překvapení, ale i Asus umí vyrábět skvělé monitory.  Tento 23 palcový je jeden z nejlepších z jejich výroby.

Technické údaje

Cena: 5000 – 6000 Kč

BENQ EW2420 

A na závěr monitor od firmy BENQ, která si vede na trhu LCD monitorů skvěle.  Velikost 23 palců a podpora vysokých rozlišení mluví za vše.

Technické údaje

Cena: 3500 – 5000 Kč

Možná ta záplava pojmů vypadá troche děsivě, ale v praxi to není tak složité. Nezapomeňte se držet rady, že kvalita je u monitorů vždy lepší, než laciná cena.

Komentáře

Nahoru