Týrání zaměstnanců Samsungu na Slovensku

Týrání zaměstnanců Samsungu na Slovensku

Na Slovensku se v srpnu rozpoutaly ohromné diskuze o odhalení šokujících pracovních podmínek zaměstnanců po celém Slovensku. Nejvíce stížností se sneslo na závody Samsung Display ve Voderadech a Galantě. Pracovní podmínky tam rozhodně neodpovídají roku 2013.

Desítky lidí – bývalých i aktuálních zaměstnanců Samsungu – kontaktovaly slovenský Android Portál s vyjádřením ohledně pracovních podmínek, se kterými se museli vypořádat. Vězte, že tyto podmínky opravdu nejsou příliš lidské. Zřejmě se budete divit, jak se vůbec v dnešní době ještě může něco takového dít.  Ano, známe ty příběhy z asijských zemí, ale že to tak funguje i rovnou u našich sousedů? Tomu se snad nechce věřit.

Srpnová vedra

Začátkem srpna byly na Slovensku extrémní horka, která se sice dají vydržet v kanceláři, ale představte si, že v tom teplu stojíte u výrobní linky ve skladu bez klimatizace a na sobě máte oblečené rifle.

Samsung Display to ale nezajímalo, rozhodně se nestaral o snížení teploty a neposkytl svým zaměstnancům ani pitnou vodu, kterou by podle zákona poskytovat měl. Pokud se navíc zaměstnanci chtěli jít napít, byli napomenuti.

Skvělý zaměstnavatel nereagoval ani na návrhy zaměstnanců o dočasné upravení oděvního kodexu. Naopak jim na email ještě rozeslal následující upozornění:

“Vážení zamestnanci,
prostredníctvom tohto mailu by sme Vás chceli upozorniť na pravidlá obliekania v spoločnosti SDSK – viď príloha.
Od pondelka 12.8.2013 sa budú kontrolovať, preto vopred ďakujeme za ich dodržiavanie.
V prípade otázok, kontaktujte prosím Personálne oddelenie.“

kodex1

Zapomeňte na toaletu

Přirozená lidská potřeba dojít si na toaletu tady nikoho nezajímá. Výrobky jsou přece výrobky, tohle může počkat. Jedna zaměstnankyně Samsung Display navíc uvedla, že ženy jsou během své menstruace označené červenou páskou, aby jejich vedoucí věděli, zda je mohou poslat víckrát na záchod (konkrétně 2x tak často jako ostatní zaměstnance). Také vám to připomíná hvězdu na rukávech z dob druhé světové války?

Vyjadřování

Korejský nadřízený se prý o svých podřadných podřízených vyjadřoval jako o „sprostých“, mladá vedoucí měla urážet i starší lidi a nadávat jim do dementů. Ani varování, že když uděláte při výrobě chybu, tak vás zabijí, nebylo výjimkou.

“Ja nechápem, či ste už j****té?!,” “Hovorím Vám aby ste tie vy****né čísla tam lepili kurva!,” či “Mňa to nezaujíma, tie k*****ké súčiastky tam byť musia a keď to tak robiť do p**e nebudete, tak sa bude strhávať mne. Je to k***a ale k***a jedno do p**e!”

Tak si představte, že by se takhle nějak vyjadřovali vaši nadřízení.

Nemocní? Máte padáka

Nemocné lidi přece firma nepotřebuje. Dokazuje to i případ ženy, která podstoupila operaci nádoru prsu. Když uvedla, že potřebuje zůstat doma, řekli jí, že jestli nepřijde, bude automaticky propuštěná. Žena kvůli finanční situaci do práce přece jen přišla, ale výsledkem bylo jen to, že musela operaci prodělat ještě jednou.

Kromě toho se ukázala ještě situace jedné ženy, které přejeli nohu vysokozdvižným vozíkem. Ne, nezavolali záchranku. Ani ji neodvezli do nemocnice. Naopak jí ještě vyhrožovali vyhazovem. Žena tak musela v bolestech pokračovat ve své osmihodinové směně.

Její kolega, který měl přesouvat plazmové TV, dokonce zemřel. Zaměstnavatel mu neposkytl přesouvací vozík, takže je musel nosit sám. Časem ho z toho začala bolet krční páteř a hlava, došlo to až tak daleko, že upadl do kómatu a zemřel. A že by Samsung napadlo, že má na jeho smrti vinu? Asi ano, a proto dal zbytku zaměstnanců podepsat tiskopis, v němž se psalo, že se jednalo o chybu pracovníka a ne fabriky. Většina lidí to nepodepsala, někteří dali dokonce sami výpověď.

Továrna ve Voderadech.

Továrna ve Voderadech – průmyslový systém testování kvality televizí.

A občas se také stane, že si někdo uvědomí, že to nezvládá, až moc pozdě. Pracovník z Voderad se rozhodl podat výpověď, protože šílené podmínky již nedokázal dále snášet. Ten den však ještě musel odpracovat svou směnu. K jejímu konci už se ale nedostal. Během pracovní doby dostal infarkt myokardu a na místě zemřel. A co s ním bylo dál? Jeho tělo vložili do kartonové krabice a přikryli, aby nikdo neviděl, co se vlastně stalo. Tento den se do fabriky chtěla dostat i TV Markíza  TV Joj, obě ale neúspěšně. Fabrika se vymluvila na prozrazení výrobního tajemství.

Přestávky

I přestávky jsou velmi kontroverzní. Během osmihodinového pracovního dne mají zaměstnanci nárok na 1 x 10 minutovou přestávku a 1 x 30 minutovou přestávku. Podle slov pracovníka, který pracoval v tzv. „clean“ zóně, vypadala jeho přestávka následovně:

“Vyzliecť overal, kuklu, topánky, dva páry rukavíc, zavesiť na vešiak tak, aby sa oblečenie dalo nájsť po príchode späť. Šikovnejším vyzliekanie trvalo približne 2-3 minúty, obliekanie však už bolo dlhšie, to trvalo 5 a viac minút. Za neupravené pracovné oblečenie boli finančné postihy. Okrem toho bola jedáleň a samotný bufet ďaleko, a tak mal človek na prestávku len pár minút.”

Kolikrát jste tedy museli zůstat hlady, protože za určenou dobu nebylo možné si vystát frontu a ještě se najíst.

Pracovní pomůcky

Přidělování pracovních pomůcek nezávisí na jejich opotřebení, jak by se to mohlo zdát logické. Je prostě určený čas, jak dlouho vám musí například ochranné rukavice vydržet. Když nevydrží, je to váš problém.

A obdobně to funguje se vším v továrně. Opotřebené kabely se nemění za nové, nýbrž za méně opotřebené. Technické vybavení se nekupuje nové a bezpečnější, ale doslova kdo co ví, tak to opraví. Zbytek zůstane tak, jak je.

Montáž TV.

Montáž TV.

A co za to?

Zaměstnanci zde navíc pracují téměř za minimální mzdu. Nejméně placení pracovníci se častokrát nedostanou ani nad hranici 300 euro (7700 Kč).

Konkrétní vyjádření

komentar1

komentar2

komentar3

Jak to bude dál?

Android Portál informoval Inspektorát práce, který se do fabriky ve Voderadech dostavil 14. srpna i s televizí JOJ, kterou však hned ve dveřích poslali pryč. Tenkrát se hlavní inspektor práce vyjádřil, že inspekci vykonali správně a momentálně plánují pokutu.

A zareagovala i firma. Pohrozila svým zaměstnancům, že pokud budou dál veřejně říkat, jakým čelí podmínkám, budou propuštěni. Navíc jim bylo řečeno, že technici v Číně přece berou plat okolo 100 dolarů, tak ať si nestěžují.

Věci se však nevyřešily tak rychle. Momentálně se stále čeká na přesné vyjádření inspektorátu. Velice zvláštní ale je, že o celém případu informoval pouze Android Portál a Beo.sk. Jinak se v situaci nikdo nechce moc vrtat… Proč?

Navíc jsme vypátrali ještě jeden dost podobný případ v Brazílii. Děje se to po celém světě. A zrovna u takové velké a významné firmy jako je Samsung.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru