Uber nemá licenci. I přesto vypustil na silnice v San Franciscu svá autonomní vozidla

Před několika měsíci společnost Uber podepsala stamilionovou dohodu s automobilovou velmocí Volvo týkající se vývoje vlastního autonomního vozidla. V srpnu se speciálně upravená samořídící vozidla objevila na silnicích v Pittsburghu. A nyní upravené modely Volvo XC90 vyjely na silnice v San Franciscu.

Ačkoliv je na palubě vozidla po celou dobu technik, který dohlíží na jízdu a vyhodnocuje sesbíraná data, úřady Kalifornie přikázaly, aby Uber ukončil provoz autonomních vozidel v San Franciscu, a to až do doby, než dostane patřičné povolení od státu. Kalifornie má přísnější pravidla pro autonomní technologii a pro provoz autonomních prostředků vyžaduje povolení od Ministerstva dopravy.

Uber launches self-driving pilot in San Francisco with Volvo Cars

Zdroj: Inhabitat

Takové povolení, jehož cena je pouhých 150 dolarů, drží momentálně více než 20 různých společností. Nicméně Uber odmítá zařadit se do skupiny s plně autonomními projekty. I přes výše zmíněné komplikace se Uber rozhodl svá vozidla v San Franciscu testovat, protože si stojí za tím, že zákon neporušuje, když za volantem sedí technik připravený v případě potřeby zasáhnout do řízení. Uber je ochoten bránit se i soudní cestou.

V ulicích San Francisca nyní jezdí desítky modelů Volvo XC90, které disponují 7 kamerami a senzory typu LIDAR kontrolující teplotu, vzdálenost a objekty v okolí vozidla.

Zdroj: Inhabitat

Komentáře

Nahoru