Vítejte na ostrově Trash Isles, v zemi plastového odpadu a Al Gora

Za devatero horami a devatero řekami, v oceánu zvaném Pacifický se rozkládá království územně srovnatelné s Francií. Není to ale ledajaké království, je to tajuplný ostrov plný plastového odpadu. Přijde vám to jako velmi podivná pohádka? Bohužel není. Jde o vyústění bezútěšné reality, kdy se dvojice Michael Hughes a Dalatando Almeida rozhodla bojovat proti dlouhodobé ignoraci ze strany vládních představitelů vůči katastrofickému znečištění oceánu.

Vlastní vlajka, měna, poštovní známky i cestovní pas… Trash Isles působí jako běžný stát, tedy jen do té doby, než zjistíte, že se sestává z hory odpadků plovoucích na vlnách Severního Pacifiku. Za na první pohled šílenou myšlenkou uznat uměle vytvořený ostrov za legální stát stojí dva kreativci z Londýna, kteří však dobře vědí, co dělají.

TI měna 2

TI měna

Nápad vznikl jako reakce na beznadějné pokusy donutit vlády jednotlivých zemí problém konstruktivně vyřešit. Žádost o uznání ostrova jako státního zřízení putuje rovnou k rukám představitelů Organizace spojených národů (OSN). V případě, že by se totiž podařilo projekt realizovat, byly by členské země povinné postavit se k závažné situaci znečištění oceánu čelem a musely by se podílet na vyčištění ostrova, který každoročně způsobí uhynutí obrovského počtu mořských živočichů. Pod dopisem se žádostí je kromě tvůrců podepsána nezisková organizace The Plastic Oceans Foundation a vydavatelství LADBible.

Autoři kampaně se postupně snaží získat všechny náležitosti, které musí každý stát splňovat. Londýnský designer Mario Kerkstra pro ně vytvořil návrh papírových bankovek, poštovních známek, cestovního pasu i vlajky. Všechny tyto znaky samostatného státu spojuje prvek znečištění a vyobrazení následků pro tvory žijící v oceánu. Jedinou měnou ostrova je Debris, kterou lze do českého jazyka přeložit jako odpad, v nominální hodnotě 20, 50 a 100. Na stodebrisové bankovce můžete vidět racka zachyceného v plastovém obalu, dvacetidebrisovou bankovku zdobí chobotnice obklopená hromadou odpadků, jež se vznášejí na vodní hladině i po ní. Vlajka se skládá z bílé barvy symbolizující oblohu, modré pro znázornění oceánu a zelené plastové láhve, která vysvětlení jistě nepotřebuje.

TI pas

Součástí můžete být i vy

Dalším podstatným znakem státu jsou obyvatelé. Možnost stát se občanem Trash Isles má každý, stačí jen uvést své jméno, příjmení a e-mailovou adresu na petici na stránkách change.org. K dnešnímu dni se zde zaregistrovalo 88 915 podporovatelů z potřebného počtu 150 000. Prvním právoplatným občanem Trash Isles je bývalý viceprezident a environmentalista Al Gore, který se zároveň stal hlavní tváří videa zaměřeného na rizika spojená s hromaděním plastového odpadu.

Zdroj text/foto: adweek.com, change.org, zdroj video: youtube.com

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru